Lanýž je už po staletí nekorunovaným králem středomořské kuchyně

Pokud si chcete pochutnat na něčem netradičním a možná získat i nový směr mezi rodinou italských receptů, budete muset co nejdříve poznat lanýže. V čem se skrývá jejich tajemství? To je jednoduché, v pravém smyslu slova jde o houbu, která je natolik vzácnou, že není žádnou samozřejmostí pro každodenní stolování. Už v antických časech šlo o lahůdku vyvažovanou zlatem, která rostla kromě Apeninského poloostrova také na Istrii nebo pár dalších místech. Kdo ji ochutnal, mohl se považovat právem za šťastlivce, i když jakostní olivový olej neb kvalitní vepřové dostal tehdy snad každý.

lanýž-1-min

Představme si perlu istrijské kuchyně

Hledat jej pomáhá psí smečka, bez nich by bylo pátrání mnohem méně efektivní. Lanýž je delikatesa, jejíž chuť jitří fantazii mnoha labužníků napříč všemi kontinenty. To rozhodně nejsou přehnaná slova, vždyť jste jistě o vzácnosti bílých lanýžů někdy v minulosti slyšeli, byť třeba gastronomie není vaše velké hobby. Stačí pár plátků a připravované jídlo vynikne víc než kdy jindy. Lanýže dokonce lze zkombinovat s míchanými vajíčky nebo mísou noků, takže vidíte sami, že repertoár je hodně široký. Jen si vybrat, co dáte ochutnat hostům, protože černý lanýž v olivovém oleji a slané vodě platí za hodně oblíbenou pochoutku. Jen je vyzkoušet, protože většina Čechů bohužel zatím neměla tu čest.

Full Moon - Balsamico 12 let

Hledáte ideální dárek k narozeninám? Pro příznivce italské gastronomie se nabízí široká paleta různých variant, od olivového oleje až například po balzamikový ocet nebo další pochoutky, které uplatníte u přípravy desítek různých receptů. Balsamico není jen ozdoba, ale také vhodné dochucení, ať už chystáte vajíčka, salát nebo nějakou zeleninovou dobrotu. Využít je ale můžete i na masité pokrmy, od zvěřiny po ryby, vše, nač jen máte chuť. Prémiový olivový olej od olivum.cz by byla škoda nechat si ujít, nemyslíte?