Malta – sladká jako med


Dnes začneme trochu netradičně, oproti jiným článkům, které již byly o tomto stále více turisty vyhledávaném ostrově napsány, a to medem. Teď si jistě říkáte, co má asi tato sladká pochutina společného se zemí ležící nedaleko břehů slunné Itálie. I když se na první pohled může zdát toto spojení nepochopitelné a zcela zcestné, pro cestovatele a světoználky odhalit tuto záhadu není ničím tak složitým. Už totiž samotný překlad názvu tohoto ostrova, tedy Malta, pravděpodobně označuje právě med. Je tomu tak ze zcela prostého důvodu, na Maltě najdeme zajímavý druh včely, který je vlastně původně včelou evropskou, která se ovšem přizpůsobila zdejšímu teplému podnebí, a také obdržela trochu tmavší zbarvení. Tento druh včel produkuje slavný maltský med, který je znám daleko za hranicemi a rozhodně jej musíte při návštěvě ochutnat ať už v přírodní variantě, nebo v některém z desítek pokrmů, které jsou mu zasvěceny. Velice často se také jedná o skvělý suvenýr, kterým jistě potěšíte své blízké. Tak rychle objevte levné letenky na Maltu a hurá za zážitky.

Plástev s medem

Zdejší zajímavost z gastronomie máme za sebou a nyní se podívejme na to, kam konkrétně se vlastně na Maltě vyplatí zavítat. Mezi turisty nejoblíbenější destinace patří samozřejmě ty, které se nachází u moře, tudíž poskytují vhodné podmínky pro opalování, pozorování čisté křišťálové vody, procházky po pláži, sledování západů slunce anebo třeba šnorchlování. Turisté, o něž Malta rozhodně nemá v posledních letech nouzi, a kteří tedy představují hlavní položku na straně příjmů, si nejvíce oblíbili město Bugibba, jež ocení hlavně mladší generace, protože je zde zaručen bohatý noční život, což obnáší návštěvy zde přítomných barů, restaurací, kaváren, diskoték a také hojného počtu obchodů, a městečko Mellieha, kde je sice trochu chladněji, zato zde narazíte na nezapomenutelné architektonické památky, kvalitní sůl, kterou zmiňuji hlavně proto, že je toto město jednou z nejslavnějších solných pánví a také další nej, jež představuje přítomnost nejdelší pláže na celém ostrově. Nejvíce turistů ovem zavítá jak jinak než do hlavního města, jímž je Valletta, které lze nazvat jako pojítko kultur, protože se jich zde v průběhu let vystřídala opravdová spousta od Řeků, Římanů přes Féničany až po Kartagince. Město si oblíbíte hlavně díky stavbám, jejichž zásluhou jej najdeme i na pro turisty lákavém seznamu kulturních památek UNESCO.

Hlavní město Malty

Při své dovolené nezapomeňte ochutnat ani další maltské speciality, na něž jinde ve světě nenarazíte. Patří mezi ně například pastizzi, které můžeme přirovnat ke slanému croissantu. Jedná se o taštičky, jejichž základem je listové těsto naplněné ricottou. Místní specialitu představuje rybí koláč nebo také dušené králičí maso.