Od dětských snů k jejich osobnosti

Děti (jelikož jsou dětmi) ještě nemají pořádně ponětí o tom, jakým směrem, by se měl jejich život ubírat a co z nich v životě bude. Mají ale sny, které jim také pomáhají v jejich rozvoji a následně jim ukazují cestu, která pro ně může být zásadová v tom, pro co v životě budou žít.
dítě a mýdlová bublina

Každý koníček má své opodstatnění

I když se vám může zpočátku zdát, že vaše dítě koníček, pro který se rozhodlo bavit nebude a brzy toho nechá, neměli byste ho od něho jako rodiče odrazovat. Děti si vybírají aktivity, které jich v dětství baví i díky kamarádům, kteří se jim věnují.
A tak váš pocit, že je to zbytečné může být někdy na místě, ale také i na škodu, že jste jim nedaly možnost zkusit si něco, co jich zaujalo.
Je možné, že se tomu koníčku nebudou věnovat dlouho nebo jich prostě časem už nenadchne, ale každá zkušenost jim v životě bude přínosem a vy se musíte postarat o to, aby jim byla vůbec poskytnutá.

Volba povolání jako směr, ve kterém jich podpořte

Každého malého dítěte se nejeden dospělý člověk zeptá, čím by chtělo být, když vyroste. A každé malé dítě na to odpoví jinak a po svém. I kdyby se jejich první (dětská) volba zdála jakkoliv nereální a nesmyslná, měli byste jich v tom podpořit a dokonce jich k tomu i vést. Jakýkoliv zájem k něčemu, co se jim zdá jako smysl bytí v jejich budoucím životě, jich může nasměrovat na správnou trasu, po které budou kráčet. A to i díky vám!
dítě fotí koníka

Ukažte dítěti, jak si pomůže svépomoci

Když vaše dítě po něčem touží natolik, že pro svůj sen doslova žije, nebuďte za každou cenu rytířem, který jim to naservíruje pod nos. Veďte ho k tomu, aby si na svůj sen mohlo nějakým způsobem přivydělat nebo se o něho usilovat vlastními činy. Dejte mu už od malička najevo, že vše něco stojí, a to především snaha získat to vlastní silou a vynaložením energie, která bude podléhat tomu, aby k tomu, co chce i nakonec přišlo. Pomůže mu to v jeho rozvoji a uvědomění, že život nabízí překážky, které lze porazit jen tak, že se s nimi popere, aby dostalo něco, co je jeho prvotním cílem.