Indie na Měsíci

Připravit sondu či cokoli co poletí do kosmu není nejjednodušší záležitostí a není na světě tolik států, které by této mety dosáhly. Indie je jedním z těch, které dokáží do kosmu posílat nejen testovací satelity.
Jejich vesmírná agentura ISRO (Indian Space Research Organisation) má údajně přes dvacet tisíc zaměstnanců a jejich letošní rozpočet je letos na jednu miliardu dolarů.
spuštění rakety
To je ovšem pro fandy techniky všeobecně známo. Laikům asi již ne, a proto budou jistě i překvapeni tím, že se Indie pokusí o dosažení Měsíce.
Tento týden byla totiž vypuštěna sonda s názvem „Měsíční loď 2“
(Čandrájan-2). Ta má v měsíci září přistát na našem souputníku, a dokonce se pokusit o průzkum. Sonda je totiž vybavena vozítkem, pokud lze použít tento název. Spíše malý jezdící robotek, který bude provádět průzkum Luny, a vědci čekají, jak to dopadne. Správně by měla věta znít, ne že bude, ale měl by, protože první sonda Čándraján 1 dopadla na povrch příliš tvrdě, takže byl pád označen jako havárie. MIP (Moon Impact Probe) byla dopadem zničena, ale zvířila prach natolik, že alespoň tento mohl být zkoumán.
Nu a nyní něco té techniky.
Čándraján 2 byl do Vesmíru vynesen novou indickou nosnou raketou GSLV Mk.3.
Startovalo se z vesmírného střediska Satish Dhawan na ostrově Šríharikota.

Rover (výše zmíněné „vozítko“) má necelých třicet kilogramů a bude se pohybovat na šesti kolečkách.
Je vybaven dvěma vědeckými přístroji, lander třemi. Pro laiky, lander je to, co na Měsíci přistane a z čeho rover vyjede.
Vědecké přístroje jsou dva,stereoskopický fotoaparát k vytváření 3 D snímků, a druhý je k různým chemickým analýzám. Dá se tedy říci, že bude plně zaměstnán.
raketa ve vesmíru

Na závěr dlužno napsat, že start jste mohli sledovat z tribuny, pokud jste si ovšem včas zajistili místo. Pokud ne, nevadí, můžete se alespoň podívat na záznam.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup