Konvalinka – jedovatá i léčivá

Často si ji dáváme do vázy. Nesmíme k ní přidat další květinu, zahynula by. I voda od těchto kvítků je jedovatá.
Ale abych ji jen „nepomlouvala.“ je účinná jako prostředek na posílení srdce. Samozřejmě, že jen pod lékařským dozorem a na recept. Zvyšuje srdeční výkonnost, podává se při problémech s ledvinami, s vodnatelností, nebo při epilepsii. Rozhodně nezkoušejte sami s ní léčit.
jarní květiny
Jedna lidová moudrost říká, že když je konvalinka v místnosti, zlepší se nálada přítomných a potěší jejich srdce.
Údajně se z ní podařilo izolovat přes dvacet glykosidů, které byly po konvalince pojmenovány: Konnvallosid, konvallmarin aj.
Nejvíce jedovatých látek je v květech, ale protože to všichni víme, nebudeme je chtít ochutnávat.
rozkvetlá konvalinka
Ale její extrakt se používá i při výrobě parfémů, kde je její vůně stálicí, luxusních mýdel, krémů na ruce, nebo koupelnových pěn. Prášek z květů býval přidáván do šňupavých tabáků, protože saponin konvalirin dráždí ke kýchání.
Dříve se používala v lidovém léčitelství. Vzhledem k obsahu jedovatých látek nedoporučujeme zkoušet zaručené recepty ze starých herbářů.
Pěstuje se i jako okrasná rostlina, jak její planá forma, tak vyšlechtěné zahradní odrůdy s růžovými květy, nebo pruhovanými listy.
Květina byla oblíbená už u našich předků. To dokládá i množství lidových názvů jako jsou bišonka, hruštička široká, husí víno, kokořič, kovalia, kořen májový, perlokvítek, májové zvonečky, lilium a jiné.
konvalinka
Když na ni při procházce natrefíte, je to důkaz, že jaro už je tady. Jejich vůně je omamná. Ale jak říká pranostika, jen do první jarní bouřky.
Nebezpečí číhá i v listech. Dají se snadno zaměnit za listy česneku medvědího, který roste v přibližně stejnou dobu. Rozdíl mezi listy je ten, že konvalinka má listy lesklé seshora, ale medvědí česnek zespoda. Listy konvalinky vyrůstají z jednoho stonku nad zemí, ale listy česneku medvědího jednotlivě. Po vykvetení je záměna už nepravděpodobná. Konvalinka má zvoncovitá okvětí, česnek okolíkatá bílá květenství.
Pokud si nejste jisti, na kterou z rostlin se díváte, stačí mezi prsty promnout listy a česnekové aroma vám hned řekne.